Dziennikarstwo w „Edukacji” będzie najlepsze we Wrocławiu
08-07-2010
Katedra dziennikarstwa postawiała sobie za cel dokonać daleko idącej reorganizacji zajęć na kierunku dziennikarstwo. Dotyczy to głównie zmian w procesie nauczania mediów elektronicznych. Od nowego roku zostanie w WSZ „Edukacja” zorganizowana redakcja radiowa, która będzie realizować samodzielne korespondencje z Wrocławia dla publicznego Radia Opole. Celem tej ewolucji jest stworzenie najlepszego Dziennikarstwa Elektronicznego na Dolnym Śląsku.
Celem reorganizacji zajęć jest położenie szczególnego nacisku na praktyczne umiejętności realizacji produkcji radiowych. Katedra Dziennikarstwa chce, by odpowiadały one standardom merytorycznym i technicznym obowiązujących w mediach publicznych. Uczelnia zainwestowała w urządzenia do nagrywania dźwięku, zbudowano profesjonalne studio radiowe, zakupiono stanowiska do obróbki dźwięku. Szkoła zatrudniła profesora Wyższej Szkoły Teatralnej, który będzie prowadził zajęcia z Technik prezentera radiowego i telewizyjnego. Dzięki temu absolwenci studiów dziennikarze będą w pełnie profesjonalnie przygotowani do prowadzenia takich audycji.
W ramach obowiązkowych zajęć studenci dziennikarstwa przygotowują krótkie formy reportażowe. W ich ramach samodzielnie szukają tematów, nagrywają w terenie dźwięki, montują zebrane materiały, piszą własne teksty, które nagrywają później w studio radiowym, dokonują zgrania reportaży radiowych. Dotychczas studenci zobowiązani byli do wykonania 3 do 4 takich reportaży w ciągu semestru. Od nowego roku akademickiego liczba realizowanych reportaży w ciągu semestru wzrośnie do 6 – 8 materiałów. Na wspólnych dla całego roku zajęciach gotowe materiały poddawane są korekcie. By otrzymać lepszą ocenę studenci najczęściej wracają ze swoimi pracami do studia i opracowują reportaże powtórnie.
Dowodem poziomu prac przygotowanych na zajęciach jest ich emisja na antenie publicznego Radia Opole. Emitowane tam korespondencje i reportaże będą trwałym dorobkiem studentów „Edukacji” i legitymacją do późniejszego uzyskania pracy w mediach elektronicznych.
Następnym krokiem będzie rewolucja w procesie nauczania dziennikarstwa telewizyjnego. Również i tu Katedra Dziennikarstwa dążyć będzie do wprowadzenia profesjonalnych standardów obowiązujących w nowoczesnej telewizji. Wprowadzone standardy nauczania, zgodnie z planami kierownictwa katedry, mają zapewnić Dziennikarstwu w „Edukacji” pozycje lidera we Wrocławiu.
dr Sebastian Fikus